APCom - Technologie dozowania, Lutowanie Selektywne, Serwis, części do maszyn dozujących
APCom Józefa Mazura 4, 41-253 Czeladź | tel.: +48 32 3603296

Dozowanie Precyzyjne

Czym jest dozowanie?powrót do góry

Dozowanie materiałów jest niesłychanie często obecne w procesach produkcji. Utrzymanie wysokich walorów jakościowych i technicznych produktów wymaga zastosowania precyzyjnych i elastycznych systemów dozowania, niejednokrotnie w połączeniu z robotem odpowiedzialnym za powtarzalną ścieżkę procesu.

Bazując na doświadczeniach w dziedzinie zwanej mechatroniką stworzyliśmy własne rozwiązania spełniające nawet bardzo wygórowane wymagania. Nasze urządzenia służą do dozowania wieloskładnikowych materiałów płynnych i półpłynnych. Materiały, które możemy dozować naszymi urządzeniami to przede wszystkim poliuretan, epoksyd, silikon, pianka poliuretanowa, oraz polimero-betony.

Każdy z w/w materiałów wymaga specyficznych rozwiązań dopasowanych do konkretnej aplikacji. W przypadku materiałów lub procesu o nieprzewidywalnym przebiegu, realizujemy wstępne w pełni funkcjonalne uruchomienie urządzenia w naszej siedzibie, weryfikując potencjalne trudności oraz dokonując ewentualnych modyfikacji maszyny.

Nasze urządzenia posiadają modułową budowę, w wyniku czego możemy w bardzo elastyczny sposób skalować wydajność lub modyfikować funkcjonalność. Dysponujemy rozwiązaniami i podzespołami umożliwiającymi dozowanie z wykorzystaniem tzw. mieszania dynamicznego, odgazowywania, podgrzewania składników oraz pobierania materiałów bezpośrednio z pojemników dostawcy. Ponadto urządzenie posiada możliwość elektronicznego programowania proporcji składników, dawki, prędkości dozowania oraz wielu innych parametrów koniecznych dla poprawnego działania urządzenia i procesu.

Głównym elementem odpowiedzialnym za tłoczenie są pompy obrotowe przeznaczone do dozowania materiałów płynnych i półpłynnych. System sterowania pompami kontroluje ich położenie i obroty w sposób bardzo precyzyjny, gwarantując maksymalną dokładność i elastyczność procesu dozowania.

W zależności od postawionych wymagań, dopasowujemy strukturę i funkcjonalność urządzenia do zrobotyzowanych stanowisk.

Kilkadziesiąt dotychczasowych instalacji pozwoliło nam wypracować rozwiązania bardzo stabilne i niezawodne, a tym samym znacznie tańsze w całej eksploatacji od swoich zagranicznych konkurentów.

Zastosowaniepowrót do góry

Klejenie, zalewanie - dozowanie materiału płynnego w postaci 1- lub 2- składnikowej mieszaniny na bazie poliuretanu, epoksydu, silikonu.

Powłoki selektywne (ang. conformal coating), wylewanie uszczelek - dozowanie selektywne materiału płynnego liniowo lub powierzchniowo za pomocą zrobotyzowanych stanowisk wyposażonych w dedykowane systemy dozowania płynu o znacznie niższej lepkości w porównaniu do klasycznych zalew głównie na bazie poliuretanu, akrylu lub silikonu,

Technologiapowrót do góry

Nasze urządzenia realizują dozowanie materiałów o różnorodnych właściwościach i wymaganiach. W ofercie posiadamy urządzenia realizujące proces dozowania w zakresie dawek od mikrolitrów do litrów/min. Wszystkie niżej wymienione urządzenia działają w oparciu o numeryczne sterowanie procesem objętościowego dozowania. Ze względu na ilość składników oraz metodę mieszania dostępne urządzenia można podzielić na kilka przykładowych rozwiązań.

 • Dozowanie 1-komponentowe - dozowanie materiału w postaci pojedynczego składnika, przeważnie utwardzanie następuje w wyniku kontaktu z wilgocią, odparowania rozpuszczalnika lub naświetlania promieniami UV.
 • Dozowanie 2-komponentowe – klasyczne, często spotykane rozwiązanie wymagające zadozowania dwóch składników w określonej proporcji i wymieszanie w statycznym mikserze.
 • Dozowanie 2-komponentowe mieszane dynamicznie – niektóre materiały wymagają bardziej wyszukanych metod mieszania. Stosowane jest wówczas tzw. mieszanie dynamiczne. Jedną z najczęściej spotykanych aplikacji jest system wytwarzania pianek PU.
 • Dozowanie wielo-komponentowe z mieszaniem dynamicznym – ten typ aplikacji cechuje się najwyższym stopniem złożoności instalacji. Popularnym przykładem są tzw. polimerobetony czyli materiały sypkie nasycone chemoutwardzalnymi materiałami płynnymi. Proces przygotowania mieszaniny wymaga w zależności od rodzaju składników niejednokrotnie dość zaawansowanej wiedzy praktycznej o procesie przetwarzania użytych materiałów. Nasze urządzenia pozwalają w dość znaczny sposób odciążyć operatora od pilnowania parametrów procesu a tym samym poprawić jakość i wydajność całości realizowanego zadania.

Rodzaje głowicypowrót do góry

Głowica dozująca mała, średnia, duża.

W zależności od formatu urządzenia stosujemy różnego rozmiaru głowice. Każda wielkość może zostać wyposażona w dodatkowe zawory odpowiedzialne za funkcje czyszczenia trzecim składnikiem, mieszanie dynamiczne, „bypass”, podgrzewanie.

Podgrzewanie materiałówpowrót do góry

Realizujemy podgrzewanie materiałów za pomocą zbiorników wyposażonych w funkcję podgrzewania lub za pomocą modułów do ogrzewania przepływowego. Każde z rozwiązań posiada możliwość ustalenia elektronicznie poziomu regulacji temperatury.

Odgazowywanie materiałówpowrót do góry

Odgazowanie składników ma na celu pozbycie się mikro pęcherzy powietrza zagnieżdżonego w materiale płynnym przeznaczonym do przetwarzania. Niektóre aplikacje wymagają bezwzględnego usunięcia wspomnianego powietrza co wiąże się z koniecznością zainstalowania modułów odgazowujących w urządzeniu lub na zewnątrz instalacji.

Recyrkulacjapowrót do góry

W niektórych przypadkach wysokie wymagania dla parametrów procesu wymagają zainstalowania tzw. recyrkulacji materiału. Proces polega na ciągłym przetłaczaniu materiału w bliskiej odległości od głowicy dozującej w wyniku czego mamy możliwość utrzymać jednorodny materiał w ciągłym procesie dozowania.

Typy pojemnikówpowrót do góry

 • Zbiorniki grawitacyjne
  Najprostsze zbiorniki w wykonaniu stalowym lub z tworzywa sztucznego przeważnie o niewielkich pojemnościach 1-2l.
 • Zbiorniki ciśnieniowe , podciśnieniowe
  Stalowe zbiorniki wykonywane w wersji emaliowanej lub nierdzewnej. Przeznaczone do podawania prawie wszystkich materiałów typu PU, EPOXY, SILIKON.
 • Pobór materiału ze zbiorników dostawcy
  Urządzenie jest wtedy wyposażone w przyłącza umożliwiające podłączenie instalacji bezpośrednio do pojemników dostawcy materiału. Tego typu rozwiązanie ma uzasadnienie w przypadku przetwarzania na dużą skalę gdzie materiał jest dostarczany w beczkach 200l lub paleto-kontenerach 1000l.

Elementy eksploatacyjnepowrót do góry

Posiadamy w ofercie pełną gamę elementów niezbędnych do procesu dozowania takich jak miksery statyczne, miksery dynamiczne, kartusze, igły itp. Szerszy opis części oferowanych elementów można znaleźć tutaj.DOZOWANIE PRECYZYJNE

Kontakt

APCom
ul. Józefa Mazura 4
41-253 Czeladź
woj. śląskie, Polska

tel.: +48 32 3603296

https://www.apcom.pl

Mapka dojazdowa

Laboratorium

Realizujemy zaawansowane testy procesu dozowania lub lutowania w naszym laboratorium.

czytaj więcej...

Lutowanie selektywne

Urządzenia do lutowania selektywnego, osprzęt dodatkowy, stanowiska lutujące.

czytaj więcej...

Dozowanie precyzyjne

Urządzenia do dozowania 1- , 2- , i wieloskładnikowych materiałów płynnych , silikonu, PU, pianki, epoksydu itp.

czytaj więcej...

Serwis

Obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna dostarczonych urządzeń, części zamienne w 24h, profesjonalny serwis producenta.

czytaj więcej...

Model DZ-310 to najbardziej popularny dozownik.
Solidna konstrukcja oparta na pompach zębatych, precyzyjne dozowanie, elastyczność, bezkonkurencyjna żywotność, zaawansowany technicznie model umożliwiający dozowanie bardzo szerokiej grupy materiałów nawet w najcięższych warunkach zapewniając komfort oraz cechujący się wysoką kulturą pracy.

SPRAWDŹ JEGO MOŻLIWOŚCI